2 lutego 2017

Zapraszamy w podróż z kompetencją międzykulturową

Już wkrótce zaprosimy Was w podróż po Kulturowej Mapie Świata Biznesu. Będziemy zastanawiać się jak najefektywniej robić interesy z reprezentantami poszczególnych kultur, analizować różnice międzykulturowe i ich wpływ na powstawanie konfliktów i nieporozumień w biznesie.

Jeśli jednak zastanawiasz się, po co rozmawiać o kompetencji międzykulturowej i poświęcać temu czas spróbuję cię do tego przekonać. 

Kompetencja międzykulturowa jest wymieniana jako jedna z kluczowych kompetencji przyszłości. Dlaczego?

We współczesnym zglobalizowanym świecie każdy z nas doświadcza różnorodnego kontaktu z inną kulturą, jej wytworami lub przedstawicielami. Bez wychodzenia z domu możemy wirtualnie przenieść się do innego kraju, obejrzeć film, posłuchać orientalnej muzyki, posmakować egzotycznego jedzenia. Coraz intensywniejsze i częstsze są kontakty z cudzoziemcami w Polsce. Międzynarodowe korporacje otwierają swoje oddziały w naszym kraju, centra serwisowe stały się już stałym elementem polskiego krajobrazu. Praca w wirtualnych zespołach lub w zespołach projektowych z ludźmi rozsianymi po całym świecie to dla niektórych menedżerów codzienność. W wielu korporacjach na polskim rynku dyrektorami zarządzającymi są obcokrajowcy, a coraz więcej Polskich ekspatów robi karierę za granicą zarządzając całymi oddziałami firmy. Na uniwersytetach program Erasmus, czyli zagraniczna wymiana studencka, cieszy się ogromną popularnością. Polscy studenci wyjeżdżają na uczelnie nawet do najdalszych zakątków świata, a na Polskich uczelniach studiuje coraz więcej cudzoziemców.

A czym jest w takim razie kompetencja międzykulturowa?

Składową kompetencji międzykulturowej, tak jak każdej kompetencji, według Behawioralnego Modelu Kompetencji Zawodowych, jest wiedza (co wiem o danej kulturze, o jej zwyczajach, tradycjach, wartościach, czy wiem jak komunikować się z jej przedstawicielami), umiejętności (czy umiem efektywnie współpracować z przedstawicielem danej kultury, czy umiem się z nimi komunikować, negocjować, czy umiem być uważnym na różnice) oraz motywacja (czy w ogóle chcę kontaktu z odmienną kulturą, czy chcę zachowywać się w określony sposób). Dodatkowym elementem są moje przekonania na temat funkcjonowania w wielokulturowym środowisku.

Kompetencja międzykulturowa, tak jak każda kompetencja zawodowa, podlega procesowi uczenia się i rozwija się w ramach doświadczenia. Pogłębianie wiedzy na temat danej kultury, kontakt z jej przedstawicielami, jej doświadczanie w różnych kontekstach: biznesowym, społecznym, sprawia, że jest duże prawdopodobieństwo, że nasza kompetencja międzykulturowa będzie się rozwijać. Uczestnictwo w szkoleniach i treningach międzykulturowych też sprzyja rozwojowi tej kompetencji.

I tak nawiązując do podróży kulturowej, na którą Was zapraszałam na początku będzie okazja, by rozwinąć swoją kompetencję międzykulturową właśnie z nami. Zaprosimy Was na cykl treningów międzykulturowych dotyczących specyfiki współpracy z reprezentantami danej kultury. Ale o tym już wkrótce.

Do zobaczenia na sali szkoleniowej

aut. Aneta Liszka