„Ważne jest więc, by rozumieć sposób, w jaki przekazujemy treści kolejnemu pokoleniu, Jeśli chcemy wzmocnić przekazywanie humanitarnych, pełnych współczucia wartości, przekonań oraz praktyk i zminimalizować przekazywanie tych nienawistnych i destrukcyjnych, musimy bardzo uważać na to, co pokazujemy naszym dzieciom. Czy spędzają czas z ludźmi, którzy się od nich różnią? Czy widzą, jak celebruje się różnorodność? Czy też są wychowane, by się bać i oceniać każdego, kto myśli wygląda i mówi inaczej nić one. Międzypokoleniową transmisję uprzedzeń można przerwać.”
Ten cytat pochodzi z książki, z którą spędziłam pierwszy tydzień wakacji (stąd jeszcze wakacyjne zdjęcie :)). Książki potężnej i pięknej.
W kontekście międzykulturowym, którym zajmuję się od lat, ale także w każdym innym kontekście, gdzie różnice i inność mają znaczenie super ważne jest to, co mówimy naszym dzieciom, czego ich uczymy, co im pokazujemy swoim zachowaniem. One przecież będą współtworzyć dalej świat i o nim decydować.
I jeszcze jeden cytat, bo w tej książce jest ich wiele i pięknych:
„Okazywanie i odczuwanie miłości zależy od umiejętności bycia obecnym, uważnym, wyczulonym i czujnym wobec drugiej istoty ludzkiej. To spoiwo człowieczeństwa stanowiło o przetrwaniu naszego gatunku – a także o zdrowiu i szczęściu jednostki. Bazą tego wszystkiego jest pytanie „Co ci się przydarzyło?”, szczególnie we wczesnym dzieciństwie.” .
A książkę polecam całym serduchem.
Aut. Aneta Liszka