Ostatnio byłam świadkiem takiej oto rozmowy 3 osób w windzie.
– Co za ulga już po wszystkim. Myślałam, że ta prezentacja przed szefem nigdy się nie skończy.

– Ja też. Co tam się wydarzyło? Te dane, na które się powoływał nie są poprawne sprawdzałam to 40 razy. Przecież wzrost było o 4% a nie 6%. Nie
rozumiem.
– Dajmy spokój widziałyście jaki był przybity i jakim głosem mówił. Wydaj mi się, że coś musiało się wydarzyć. Nie był skoncentrowany czasem 3 razy
musiałam powtarzać. Coś na pewno musiało się stać. Nie czułam się dobrze na tym spotkaniu.
– Nie przesadzaj ja nic takiego nie widziałam. Natomiast mógł chociaż wysłuchać naszych pomysłów i opinii do końca. Nie słuchał i nie był
zainteresowany tym, co ja o tym sądzę. Siedzę w tym tyle lat i zęby na tym zjadłam i co?
To samo spotkanie, a każda z tych osób zakończyła go z zupełnie inną perspektywą, co innego dostrzegła, na coś innego zwróciła uwagę. To bardzo naturalne, bo każdy z nas ma inną percepcję patrzenia na rzeczywistość. Informacje przechodzące ze świata przepuszczamy przez nasz filtr osobowościowy i dlatego możemy zwracać uwagę na inne aspekty danej sytuacji.
PCM wyróżnia 6 percepcji, czyli takich okularów, przez które patrzymy i doświadczamy rzeczywistości, która nas otacza. Filtrujemy i interpretujemy informacje płynące ze świata i reagujemy w określony sposób na otoczenie i ludzi informując o tym, co dla nas ważne. To sposób w jaki kontaktujemy i komunikujemy się z innymi osobami.
Percepcje:
👉 myśli – fakty, dane i analiza
👉 emocje – uczucia
👉 opinie – wartości,
👉 reakcje – spontaniczne poznawanie, reagowanie lubię / nie lubię
👉 akcje – inicjatywy i działanie
👉 inakcje – refleksje, zaproszenie do wyobraźni
Każdy z nas ma jedną dominującą percepcję, natomiast warto pamiętać, że mamy strukturę osobowości składającą się ze wszystkich tych 6 filtrów, tylko do niektórych z nich możemy mieć mniejszy dostęp. Niektóre możemy odbierać z mniejszą intensywnością.
Nic więc dziwnego, że w sytuacji z windy każda z osób miała inne postrzeganie tej samej sytuacji. Pierwsza skoncentrowała się na faktach, druga na emocjach, a trzecia na opiniach. Jeśli akceptujemy swoje punkty widzenia, bierzemy je pod uwagę to znakomicie, bo wszystkie są ważne i potrzebne by na co dzień skutecznie się komunikować i nawiązywać relacje. Jeśli natomiast nie mówimy do siebie innymi percepcjami może dochodzić do nieporozumień i konfliktów.
Świadomość i zrozumienie własnej percepcji znacznie ułatwia porozumiewanie się z innymi i pozwala efektywniej komunikować ze wszystkimi typami osobowości.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to polecam pracę z PCM.
1. Otrzymasz ode mnie link i wypełnisz kwestionariusz online.
2. Dostaniesz na swojego maila obszerny raport.
3. Spotkamy się na omówieniu raportu (na żywo lub oline).
4. Będziemy pracować w procesie indywidualnym lub zorganizuję warsztat dla Ciebie i Twojego zespołu.
👉 https://lnkd.in/dh7B4e9p, biuro@w-kontakcie.com
#processcommunicationmodel #pcm
Aut. Aneta Liszka