6 marca 2025

To jak zarządzasz ludźmi wpływa na ich zdrowie psychiczne

Coraz głośniej mówi się o dobrostanie w biznesie i odpowiedzialności i wpływie liderów i liderek na psychiczne samopoczucie pracowników. I niezmiernie cieszy mnie fakt, że wiele firm podejmuje działania, by edukować kadrę menadżerską w temacie wspierania zdrowia psychicznego swoich pracowników.

Dlaczego? Bo badania pokazują, że styl zarządzania, jaki stosuje menadżer ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników.
Badania The UKG Workforce Institute „Mental Health at Work: Managers and Money 2023” (Mental Health at Work: Managers and Money) pokazują, że:
⚡60% pracowników na świecie twierdzi, że praca jest największym czynnikiem wpływającym na ich zdrowie psychiczne.
⚡15% pracowników i menadżerów zapytanych co / kto powoduje największy stres w pracy odpowiedziało mój szef
⚡1 na 3 pracowników twierdzi, że jego/ jej menadżer nie dostrzega wpływu, jaki ma na samopoczucie psychiczne zespołu, którym zarządza.

Styl zarządzania odgrywa kluczową rolę w tworzeniu środowiska pracy, które wspiera zdrowie psychiczne pracowników.

Jak zadbać o to, by twój styl zarządzania ludźmi miał zdrowy wpływ na ich dobrostan? Rozwiązań jest pewnie wiele, przedstawię Wam, co można zrobić stosując narzędzie PCM® (Process Communication Model®).

Dzięki PCM®:
💥poznasz mechanizmy psychologiczne, które podświadomie mają ogromny wpływ na to, jak zarządzasz zespołem i ludźmi. Poszerzysz świadomość swojego stylu zarządzania, stylu komunikacji, psychologicznych motywatorów, czyli tego co jest dla Ciebie ważne w pracy i budowaniu relacji
💥nauczysz się, jak zadbać o siebie i o swoje potrzeby psychologiczne, które sfrustrowane sprawiają, że wchodzisz w zachowania stresowe. Nauczysz się modelować konstruktywną postawę dbania o siebie w zespole.
💥odkryjesz jak bazując na strukturze osobowości skutecznie komunikować się członkami twojego zespołu, budować i wzmacniać zaufanie i relacje z ludźmi niezależnie od tego kogo masz na pokładzie
💥rozpoznasz, co dla członków zespołu jest najważniejsze. Rozpoznanie ważnych potrzeb psychologicznych członków zespołu pokaże Ci jak najlepiej ich motywować.
💥odkryjesz, jakie mechanizmy stoją za ludzkim dystresem, co wpycha Cię w koło stresu i jakie są Twoje wzorce wchodzenia w niekonstruktywne zachowania. Będziesz wiedział_, co powiedzieć i co zrobić, by relacje w zespole się rozwijały, a nie cierpiały i jak skutecznie reagować na trudne sytuacje
💥będziesz zwinnie zarządzać zespołem zwiększając swoją elastyczność liderską. Nauczysz się reagować na różne typy osobowości i w sposób systemowy zaspokajać ich potrzeby.
💥zbudujesz swój dobrostan lidera i opracujesz plan działania, by częściej pozostawać po „dobrej stronie mocy”, czyli w pozycji JA OK i TY OK

Jestem zdania, że lider ma realny wpływ na to jakie środowisko pracy tworzy w zespole -czy będzie to przestrzeń, w którym ludzie czują się dobrze, efektywnie pracują i rozwijają się, czy miejsce, które jest źródłem stresu, niekonstruktywnych zachowań i mało wydajnej pracy.

Aut. Aneta Liszka