Coś mi się wydaje, że Ciebie także zainteresował temat komunikacji i współpracy międzykulturowej. Fundamentem do poznania tego obszaru jest Twoja ciekawość i otwartość na zrozumienie drugiej osoby i kultury, w jakiej została wychowana. I zapewne je masz jeśli widzimy się na tej stronie. 😊

Tak, międzykulturowość to fascynujący obszar. Sposobów na jego poznanie, doskonalenie własnej wrażliwości na odmienność kulturową, a także świadome budowanie relacji międzykulturowych jest wiele. A książki to jeden z nich. Tak czy siak, dzisiaj polecam Ci trochę materiałów na temat.
Na początek
Polecam Ci przede wszystkim książki, które w łatwy i przystępny sposób opowiadają o tym, co dzieje się na styku kultur i dają wskazówki na temat tego, co jest ważne w kontaktach międzykulturowych:
- Mapa kulturowa. Jak skutecznie radzić sobie z różnicami kulturowymi w biznesie – Erin Meyer – Ta Panią i jej książkę bardzo Wam polecam. Mam w swojej bibliotece zarówno wersję polską jak i angielską tej książki. W łatwy, przystępny sposób wyjaśnia różnice międzykulturowe, przytaczając liczne historie z własnego doświadczenia.
- Różnice kulturowe a zachowania w biznesie. Marketing, negocjacje i zarządzanie w różnych kulturach – Richard R. Gesteland – tutaj dość że znajdziesz opis obszarów, w których poszczególne kultury różnią się od siebie to jeszcze przeczytasz jak negocjować po włosku, meksykańsku, brytyjsku i czesku.
W kategorii „na początek” dorzucam także:
- Siedem kultur kapitalizmu – Charles Hampden-Turner, Alfons Trompenaars – książka o tym jak różne kultury dochodziły do sukcesu ekonomicznego. Przeczytasz tu o USA, Niemiczech, Holandii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji.
Zaraz potem
Polecam Ci książki, które szczególnie zasłużyły się w rozwoju mojej pasji. Może Tobie pomogą tak samo? Są to:
- Kultury i organizacje – Geert Hofstede – od tej książki na studiach wszystko się zaczęło. Hofstede – Geert jest uznawany za prekursora badań międzykulturowych. Nie jest książka łatwa, ale warto poczytać o tym jak to się wszystko zaczęło
- Taniec życia: inny wymiar czasu – Edward T. Hall – to książka o tym jak w różnych kulturach postrzegany jest czas i że rodzajów czasu jest bardzo wiele 😊
Po nich zanurkowałam w międzykulturowość po czubek głowy i małe palce u stóp, a wtedy odkryłam także inne ważne dla mnie książki:
- Kulturowe ramy zachowań społecznych, Podręcznik psychologii międzykulturowej – Paweł Boski – to książka z naszego polskiego ogródka, prekursora psychologii międzykulturowej w Polsce.
- Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej – Richard E. Nisbett – opowiada o różnicach pomiędzy Wschodem a Zachodem i o tym że uznanie tego jak myślą ludzie Wschodu powinno być koniecznością braną pod uwagę w badaniach naukowych.
- Kompetencje międzykulturowe – Sławomir J. Magala – o tym, że bycia w międzykuturowym świecie, budowania efektywnych relacji, skutecznej komunikacji i współpracy możemy się nauczyć.
Dla tych, dla których język polski to za mało
Jeśli posługujesz się językiem angielskim na co dzień, to pewnie praca w środowisku międzykulturowym to dla Ciebie chleb powszedni. Polecam, więc kilka tytułów w tym języku właśnie, kto wie może doczekamy się polskich tłumaczeń:
- When cultures collide, leading across cultures – Richard D Lewis – można tam poczytać, aż o 60 kulturach. Richard D. Lewis jest nie tylko międzykulturowym ekspertem, ale również biznesmenem i pisze o swoich nowatorskich badaniach na temat biznesu i komunikacji w globalnym świecie.
- Fish can’t see water. How national culture can make or break your corporate strategy – Kai Hammerich, Richard D. Lewis – wiele świetnych historii o biznesowych gigantach: Toyocie, Samsungu, Noki i Austuin Motors i o wpływie kultury na ich sukces lub upadek. I o tym jak często jesteśmy ślepi na własną kulturę.
Kategorie nienaukowe
Międzykulturowości możemy uczyć się nie tylko z książek naukowych, ale również z powieści, filmów, przewodników i historii innych osób. Oto kilka propozycji dla Ciebie:
- Seria Przewodnik ksenofoba – wielu autorów – to mini książeczki o wielu różnych kulturach, które w przezabawny i dowcipny sposób opisują poszczególne cechy, przywary, zachowanie i charakter przedstawicieli różnych kultur. Oto przedsmak tego co możesz tam znaleźć: „Kto nie jeździ w Dani na rowerze, uchodzi za ekscentryka”, […] jak powiadają Czesi: „Porządek jest dla idiotów. Inteligentny człowiek panuje nad chaosem”.
- Podróże psychologiczne poprzez kultury świata – Paweł Boski, Joanna Różycka-Tran, Piotr Sorokowski – to połączenie książki podróżniczej i popularnonaukowej i jest refleksją nad spotkaniem z odmiennością
- Mama dookoła świata – Ofelia Grzelińska – to opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach
- Książki Mariusza Szczygła o Czechach: Gottland, Zrób sobie raj, Osobisty przewodnik po Pradze – świetne lektury, by poznać naszych sąsiadów
- Joanna Bator o Japoni – Japoński wachlarz, Japonia smaki i znaki
- Inne Stany – Tomasz Zalewski – o mojej nadak ukochanej Ameryce i o tym czym różnią się od nas Amerykanie
- Wyspa klucz – Małgorzata Szejnart – książka o losach imigrantów płynących do Ameryki i tytułowej Ellis Island
Organizacje:
SIETAR Polska (Society for Intercultural Education, Training and Research – świetni ludzie pełni pasji. Sama miałam okazję przez 2 lata koordynować sekcję trenerską SIETAR Polska. Moc dobrych wspomnień, kilogramy wiedzy i kontakty na całe życie.
Aut. Aneta Liszka