21 marca 2025

Jeśli chcesz wiedzieć więcej

Coś mi się wydaje, że Ciebie także zainteresował temat komunikacji i współpracy międzykulturowej. Fundamentem do poznania tego obszaru jest Twoja ciekawość i otwartość na zrozumienie drugiej osoby i kultury, w jakiej została wychowana. I zapewne je masz jeśli widzimy się na tej stronie. 😊

Tak, międzykulturowość  to fascynujący obszar. Sposobów na jego poznanie, doskonalenie własnej wrażliwości na odmienność kulturową, a także świadome budowanie relacji międzykulturowych jest wiele. A książki to jeden z nich. Tak czy siak, dzisiaj polecam Ci trochę materiałów na temat.

 Na początek

Polecam Ci przede wszystkim książki, które w łatwy i przystępny sposób opowiadają o tym, co dzieje się na styku kultur i dają wskazówki na temat tego, co jest ważne w kontaktach międzykulturowych:

W kategorii „na początek” dorzucam także:

Zaraz potem

Polecam Ci książki, które szczególnie zasłużyły się w rozwoju mojej pasji. Może Tobie pomogą tak samo? Są to:

Po nich zanurkowałam w międzykulturowość po czubek głowy i małe palce u stóp, a wtedy odkryłam także inne ważne dla mnie książki:

Dla tych, dla których język polski to za mało

Jeśli posługujesz się językiem angielskim na co dzień, to pewnie praca w środowisku międzykulturowym to dla Ciebie chleb powszedni. Polecam, więc kilka tytułów w tym języku właśnie, kto wie może doczekamy się polskich tłumaczeń:

Kategorie nienaukowe

Międzykulturowości możemy uczyć się nie tylko z książek naukowych, ale również z powieści, filmów, przewodników i historii innych osób. Oto kilka propozycji dla Ciebie:

Organizacje:

SIETAR Polska (Society for Intercultural Education, Training and Research – świetni ludzie pełni pasji. Sama miałam okazję przez 2 lata koordynować sekcję trenerską SIETAR Polska. Moc dobrych wspomnień, kilogramy wiedzy i kontakty na całe życie.     

Aut. Aneta Liszka