24 marca 2025

Samoświadomość – fundament, na którym budują się kompetencje liderskie

Od wielu lat pracuję z liderami na warsztatach i wspieram ich indywidulanie na sesjach coachingowych. Zazwyczaj kontraktujemy konkretne cele: wzrost umiejętności, zmianę lub korektę zachowania lub zdobycie wiedzy i podstawowych umiejętności liderskich. Niezależnie od tego, czy jest to warsztat, szkolenie, czy proces coachingowy ostatecznie i tak lądujemy w pracy nad samym / samą sobą.

Na szkoleniach liderskich, które prowadzę, najczęściej dostaję pytania o to, jak motywować, jak delegować, jak empatycznie zarządzać ludźmi, jak przekazywać informację zwrotną. To bardzo ważne pytania dotyczące kompetencji liderskich i zawsze chętnie o nich dyskutujemy w grupie. Odpowiadając na pytania uczestników, zaznaczam jednak, że jest coś wcześniej, co każdemu liderowi jest dużo bardziej potrzebne na początku. Taki fundament, na którym buduje się cała reszta.

Chodzi o samoświadomość, która jest dla mnie kompetencją przyszłości numer jeden. Osobiście, jestem jej wielką fanką i uważam, że to od niej najlepiej rozpocząć podróż w roli menadżera.

Czym jest samoświadomość? To wiedza o nas samych obejmująca:

🔸własne granice

🔸motywatory

🔸potrzeby

🔸mocne strony i talenty

🔸ograniczenia

🔸nawyki

🔸schematy

🔸triggery

🔸mechanizmy, które uruchamiają się w stresie.

Jest to szczególnie ważna kompetencja jeśli zarządzasz zespołem, bo pozwala być blisko siebie, a dzięki temu bliżej innych ludzi. Lider ma ogromy wpływ na zespół. Jego styl zarządzania odgrywa kluczową rolę w tworzeniu środowiska pracy, które wspiera zdrowie psychiczne pracowników. Jego dystres wywołuje dystres pracowników, dokładnie tak jak dobrostan lidera lub jego brak bezpośrednio wpływa na dobrostan pracowników. Samoświadomość to najlepszy punk startu do rozwijania innych kompetencji liderskich: współpracy, komunikacji, empatii, motywacji lub innowacyjności.

Jest wiele sposobów na poznawanie siebie. PCM® (Process Communication Model®) to jedno z narzędzi, które moim zdaniem daje głęboki wgląd we własną strukturę osobowości.

Jak w kilku krokach PCM pomaga lepiej poznać siebie?

📍 KROK 1 – zdobędziesz świadomość własnej struktury osobowości i zobaczysz jaki ma wpływ na Twój styl zarządzania zespołem. Zrozumiesz, dlaczego postrzegasz siebie i świat w określony sposób. Poznasz 6 typów osobowości, które są w każdym z nas, i które masz wokół siebie w swoim zespole.

📍 KROK 2 – dowiesz się, jak wchodzisz interakcje z innymi ludźmi – poznasz swój preferowany styl komunikacji i poznasz jak wpływa on na innych. Nauczysz się, jak dostosować komunikację, by budować lepsze relacje.

📍 KROK 3 – poznasz swoje potrzeby psychologiczne, czyli podstawowe motywacje i dążenia. Dowiesz się jak pozytywnie je zaspokajać, aby mieć dostęp do pełni swoich zasobów, nawet w trudnych sytuacjach. Być częściej w pozycji JA OK i TY OK.

📍 KROK 4 – Zrozumiesz, jak zazwyczaj zachowujesz się w sytuacjach stresowych. Nauczysz się rozpoznać i przerywać swoją 3-stopniową sekwencję dystresu, co pozwoli Ci skutecznie radzić sobie z trudnymi sytuacjami

📍 KROK 5 – zadbasz o swój dobrostan lidera – opracujesz jasny plan działań, który pomoże Ci w zarządzaniu trudnymi sytuacjami w zespole. Dobrostan lidera ma ogromny wpływ na cały zespół, dlatego warto o niego dbać.

👉 Chcesz poznać samego / samą siebie i budować swoją samoświadomość z PCM?

Jak to wygląda?

1. Wypełnisz kwestionariusz online.

2. Otrzymasz obszerny raport, opisujący twój profil wraz ze wskazówkami i propozycjami, jak dbać o swoje potrzeby w pracy.

3. Spotkamy się na omówieniu twojego profilu (na żywo lub online).

Kontakt: biuro@w-kontakcie.com / www.w-kontakcie.com

tagi: lider | praca | rozwój