dla firm
Coaching
zespołowy
Dla kogo jest coaching zespołowy?
- nowopowstających zespołów
- zespołów w kryzysie
- zespołów z trudnościami we wzajemnej komunikacji lub współpracy
- zespołów, które chcą pracować nad swoim wizerunkiem/ marką
W oparciu o jakie metody pracujemy?
- model GROW
- model 5 dysfunkcji pracy zespołu
- warsztat wartości zespołu
- archetypy
- testy osobowości , takie jak Facet5 i IP121
Coaching zespołowy to metoda pracy z zespołami wykorzystująca techniki coachingowe. Klientem w tym procesie jest cały zespół, który pracuje nad swoim funkcjonowaniem. W trakcie coachingu zespół pracuje nad relacjami, zadaniami w zespole oraz swoim wizerunkiem w organizacji. Partnerska relacja pomiędzy uczestnikami coachingu a coachem jest podstawą pracy. Zespół decyduje nad czym chce pracować, co chce zmieniać i jak chce to zrobić.ej osoby i kultury, w jakiej została wychowana.
dlaczego my?
Wiemy jak to robić – jesteśmy certyfikowanymi coachami zespołowymi i grupowymi (skończyłyśmy Szkołę Coachingu Zespołowego i Grupowego NOVO).
Wykorzystujemy test osobowości FACET5, z którego jesteśmy certyfikowane. W ramach coachingu udzielamy indywidualnych feedbacków po teście osobowości każdemu członkowi zespołu.
Wykorzystujemy raport TEAMSCAPE, który pokazuje potencjał poszczególnych osób w zespole, jak członkowie zespołu współpracują ze sobą i rozwiązują problem.
Proces projektujemy wspólnie, pomożemy Ci zakomunikować proces w zespole, sprawdzić gotowość zespołu i jego potrzeby przed procesem.
coaching zespołowy -przykłady
Twój tytuł idzie tutaj
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Sytuacja 1 „Nowy zespół”
Co było wyzwaniem?
Lokalny oddział dużej firmy usługowej. Zespół składający się z 6 osób, w tym kierownik oddziału. Większość osób z krótkim stażem, dopiero na etapie poznawania się. Kierownik niedawno doświadczył rozpadu poprzedniego zespołu i prewencyjnie chciał zintegrować zespół i ustalić zasady funkcjonowania zespołu.
Jak pracowaliśmy?
Pierwszy krok – rozmowa z kierownikiem i ustalenie z nim ważnych dla niego celów na proces.
Drugi krok– udostępnienie uczestnikom indywidualnych testów osobowości.
Trzeci krok – 8 godzin coachingu zespołowego (jeden dzień).
Zespół określił ważne dla niego cele, stworzyliśmy profil zespołu w oparciu o testy osobowości i role zespołowe. Zespół wypracował wartości, które chce by obowiązywały w tym zespole i przełożył je na konkretne zasady pracy. Na koniec zapoznałyśmy zespół z etapami rozwoju zespołu, zespół zdiagnozował na jakim etapie rozwoju się znajduje i dowiedział się jakie fazy są przed nim.
Jakie korzyści dla członków zespołów:
- integracja i lepsze poznanie się członków zespołu – zrozumienie różnic w zachowaniu i sposobie komunikacji poszczególnych osób
- uspójnienie celów
- ustalenie jasnych zasad funkcjonowania zespołu (nawet tego kto zmywa kubki po porannej kawie :).
Sytuacja 2 – „Brak otwartości w zespole"
Co było wyzwaniem?
Zespół 8 osobowy + menedżer składający się z pracowników z dłuższym stażem, pełniących różne funkcje (specjaliści i asystenci). Wyzwaniem był brak otwartości w zespole, brakowało bezpośredniej komunikacji i szczerych, bezpośrednich feedbacków. Dużo komunikacji odbywało się w podgrupach, w formie plotek. Inicjatorem coachingu był szef zespołu.
Jak pracowaliśmy?
Pierwszy krok – rozmowa ze sponsorem procesu – szefem zespołu.
Drugi krok – wywiady z pracownikami, poznanie ich perspektyw.
Trzeci krok – coaching – zaproponowaliśmy 4 sesje po 4 godziny. Odbywały się co ok. 2 tygodnie.
Kluczowe elementy coachingu: analiza obecnej sytuacji w zespole, analiza silnych stron i dysfunkcji tego zespołu, praca nad zaufaniem, poznaniem swoich profili osobowościowych, wzajemny feedback – każdy do każdego.
Jakie korzyści dla członków zespołów:
- osoby poznały się lepiej i zrozumiały różnice płynące z odmiennych profili osobowościowych
- odczuwalnie poprawiła się komunikacja w zespole, stała się bezpośrednie, zespół jest stanie na bieżąco dawać sobie feedback
- zostały doprecyzowane role, obowiązki w zespole.
Twój tytuł idzie tutaj
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Sytuacja 3 „Konflikt w zespole”
Co było wyzwaniem?
Największym wyzwaniem w tym zespole, był konflikt pomiędzy „starą ekipą”, a nowymi pracownikami, podziały i brak zaufania do menedżera.
Jak pracowaliśmy?
Faza przygotowań: ustalenie celów z menedżerem i rozmowy z członkami zespołu wysłanie linków do testów osobowości.
Coaching: dwa spotkania – po 6 godzin. Zespół podczas pierwszego spotkania analizował obecną sytuację, określił jakich wartości warto przestrzegać by zadbać o relacje w zespole, na jakie zasady komunikacyjne, chce się umówić, zaproponowaliśmy również pracę nad zwiększeniem wzajemnego zaufania. drugie spotkanie rozpoczęło się od przeglądu co się zadziało od ostatniego spotkania, jak idzie realizacja zasad,, na które zespół się umówił. Członkowie zespołu przekazali sobie wzajemnie informacje zwrotne i oczekiwania odnośnie pracy w przyszłości. Na koniec zespół pracował nad wizją przyszłości tego zespołu.