7 marca 2017

5 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed zmianą pracy

Zmiana pracy to poważna decyzja. Są tacy, którzy podejmują ją spontanicznie częściej jednak jest głęboko i długo rozważana.

Warto rozważyć kwestię zmiany pracy, bo może oznaczać krok naprzód w karierze zawodowej (o planowaniu ścieżki kariery przeczytasz tu), warto też jednak przed rezygnacją z pracy sprawdzić dlaczego się o niej myśli.

Eveline Krammers proponuje, by najpierw spróbować odpowiedzieć sobie na 5 pytań, które pomogą zdiagnozować dlaczego rozważamy zmianę i czy jest to na pewno dobry moment na to, by ją wdrożyć w życie.

 1.   Czy nie doświadczasz obecnie w pracy zwykłych wzlotów i upadków?

Każdego z nas od czasu do czasu w pracy dopada rutyna i znudzenie. Jeśli czujesz, że to, co robisz nie przynosi Ci satysfakcji i nie możesz wykrzesać z siebie odrobiny entuzjazmu na myśl o swoich obowiązkach, nim podejmiesz decyzję o zmianie zawodowej, zapytaj swojego szefa, czy ma dla Ciebie nowe wyzwania, projekty. Pokaż, że potrzebujesz zmiany zakresu obowiązków i jesteś gotowy na nowe doświadczenia zawodowe. Jeśli taka zmiana nie przyniesie żadnych rezultatów w postaci lepszego samopoczucia i odzyskania sensu wykonywanej pracy, wtedy jest to znak, że potrzebujesz większej, długoterminowej zmiany w postaci nowej pracy.

2.   Czy to właściwy czas na zmianę pracy biorąc pod uwagę sprawy rodzinne?

Zmiana pracy w sposób oczywisty i znaczący wpłynie na Ciebie, ale nie w mniejszym stopniu na twoich bliskich. Warto, więc rozważyć w jaki sposób decyzja, którą chcesz podjąć wpłynie na twoją rodzinę i czy jest to właściwy czas, by ją podejmować. Jest to szczególnie istotne, wtedy, gdy nowa praca wiąże się ze zmianą godzin pracy, dłuższym dojazdem, większym lub mniejszym wynagrodzeniem, zmianą stanowiska na wyższe lub pozostawaniem w pracy w nadgodzinach.

3.  Czy czujesz się w pracy spełniony zawodowo?    

Brak poczucia sensu i satysfakcji z wykonywanej pracy, obojętność, demotywacja i brak zaangażowania to ważna informacja dla ciebie, że czas poszukać nowych wyzwań. Podjęcie decyzji o zmianie pracy może pomóc, ale możesz też  postawić na swój  rozwój i rozpocząć nowy kurs zawodowy, wziąć udział w szkoleniu, lub zaangażować się w działalność stowarzyszenia zawodowego z twojej branży.

 4.  Czy firma, w której jesteś daje ci możliwości rozwoju?

Jeśli czujesz, że na twoim obecnym stanowisku rozwinąłeś się do takiego stopnia, że już nic nowego nie możesz się nauczyć , ani nie masz od kogo się uczyć porozmawiaj ze swoim szefem o awansie. Nowe wyzwania menedżerskie, nowe obowiązki i większa odpowiedzialność mogą być języczkiem u wagi twojej motywacji i ponownego entuzjazmu i zaangażowania. Jeśli natomiast nie ma możliwości rozwoju na twoim stanowisku, awansu lub zmiany zakresu odpowiedzialności, a te kwestie postrzegasz jako kluczowe dla twojego poczucia satysfakcji, zmień pracę.

  5.   Czy czujesz się szanowany i doceniony w swojej pracy?

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi NIE to poważna sprawa. Może to być znakiem niedopasowania kultury organizacyjnej firmy, w której pracujesz do twoich oczekiwań i niestety pozostaje poza strefą twojej kontroli. W takim przypadku warto rozważyć zmianę pracy na taką, w której kultura organizacyjna stawia na szacunek i docenianie pracownika.   

Zmiana pracy to poważna decyzja warto, więc zastanowić się jaka motywacja stoi za jej podjęciem. Z czego wynika to, że chcę zmienić pracę? Rezygnacja z pracy nie będzie konieczna jeśli jest możliwa zmiana w dotychczasowej organizacji: awans, nowe wyzwania, projekty. Czas na zmianę pracy jest wtedy, gdy zmiany w firmie, w której pracujesz już nie przynoszą ci satysfakcji.   

Owocnych przemyśleń dot. rozwoju zawodowego!

aut. Aneta Liszka

Korzystałam z tekstu Eveline Krammer „5 questions to ask yourself before you start looking for a new job”

tagi: praca | zmiana